Snabbfrågor till Tillberga

Hejsan Tillberga-Jocke
Hoppas allt är bra med dig?

  1. Hur känns läget i klubben?
    Läget i föreningen känns väldigt bra. Vi har jobbat mycket med organisationen efter säsongens slut och vi har gjort enorma framsteg mot en stabilare grund till vår förening.

  2. Ni har två seniorlag i klubben (Tillberga och Tillberga Ung) Hur ligger lagen till med försäsongen?
    Föreningens A-lag, U-lag och PK1 lag har tillsammans tränat försäsong i snart 3 veckor. Det har varit över förväntan positivt och jag tror att när väl försäsongen drar igång så kommer vi att vara riktigt vassa. 
  3. Ni åkte ur H1, har ni tappat många spelare eller finns det en kultur i Tillberga att man knyter näven och är kvar ?
    Ett par har gjort klart att dom lämnat men en stor del har knutit näven och gett sig ut i Tillbergas motionsspår tillsammans med U-lags spelare och PK1 spelare.
          
  4. Tillberga IK Ung gick som tåget ifjol, hur är känslan i det laget ?
    Fruktansvärt positivt. Det är ett underbart gäng som har ett stort hjärta för laget, föreningen och Tillberga. 
  5. Har ni lyckat med någon skön värvning som du vill berätta om ?
    Inga sköna värvningar att berätta om tyvärr men vi har ett härligt gäng som vi tror på.
  6. Om du får tippa vad tror du om H2:an kommande säsong?
    H2an nästa säsong kommer nog att bli väldigt rolig. Vi och Per-Ols har ju trillat ner och Knäppmora som gick upp från 3an kommer förhoppningsvis att krydda serien lite extra. 
  7. På damsidan kommer tre län samverka gällande nästa års Damer 1. Är det nåt som skulle kunna vara genomförbart även på herrsidan. tex Västmanlands 6 översta lag mot Örebro läns översta 6 lag.?? Frågan gick ut under säsongen till ALLA H2 lag och de flesta var positiva MEN vad anser du om ett sådant förslag ?
    Jag tror att det kan vara lite svårare på herrsidan. Varför jag tror det kan jag inte riktigt svara på. Det är bara en känsla jag har.
  8. Nu till hallbygget. Har du någon status i er utbyggnad.?
    Jag är i denna stund på väg ner till stadshuset för att prata om just detta. På återseende ;-)))Låt oss hoppas att det gick bra för Jocke i dialogen med kommunen.

Preliminär serieindelning Damer Div 2

1 Kungsörs IBK (D2) IFK Arboga (D2, B-lag)
1 IBK Hallsta (D2) Surahammars IBF (D2)
1 IBF Örebro Ungdom (D2) Lillån IBK (D2, B-lag)
1 Råby BK (D2) Vakant lag
1 Askersunds IBK (D2) IBK Sala (D2)
2 IFK Arboga (D2, B-lag) Skälby IBK (D2)
2 Lillån IBK (D2, B-lag) Kungsörs IBK (D2)
2 Vakant lag IBK Hallsta (D2)
2 IBK Sala (D2) IBF Örebro Ungdom (D2)
2 Askersunds IBK (D2) Råby BK (D2)
3 Skälby IBK (D2) Surahammars IBF (D2)
3 IFK Arboga (D2, B-lag) Lillån IBK (D2, B-lag)
3 Kungsörs IBK (D2) IBK Sala (D2)
3 IBK Hallsta (D2) Askersunds IBK (D2)
3 IBF Örebro Ungdom (D2) Råby BK (D2)
4 Lillån IBK (D2, B-lag) Skälby IBK (D2)
4 Vakant lag Surahammars IBF (D2)
4 IBK Sala (D2) IFK Arboga (D2, B-lag)
4 Råby BK (D2) Kungsörs IBK (D2)
4 IBF Örebro Ungdom (D2) IBK Hallsta (D2)
5 Skälby IBK (D2) Vakant lag
5 Lillån IBK (D2, B-lag) IBK Sala (D2)
5 Surahammars IBF (D2) Askersunds IBK (D2)
5 IFK Arboga (D2, B-lag) Råby BK (D2)
5 Kungsörs IBK (D2) IBK Hallsta (D2)
6 IBK Sala (D2) Skälby IBK (D2)
6 Askersunds IBK (D2) Vakant lag
6 Råby BK (D2) Lillån IBK (D2, B-lag)
6 IBF Örebro Ungdom (D2) Surahammars IBF (D2)
6 IBK Hallsta (D2) IFK Arboga (D2, B-lag)
7 Skälby IBK (D2) Askersunds IBK (D2)
7 IBK Sala (D2) Råby BK (D2)
7 Vakant lag IBF Örebro Ungdom (D2)
7 Lillån IBK (D2, B-lag) IBK Hallsta (D2)
7 Surahammars IBF (D2) Kungsörs IBK (D2)
8 Råby BK (D2) Skälby IBK (D2)
8 IBF Örebro Ungdom (D2) Askersunds IBK (D2)
8 IBK Hallsta (D2) IBK Sala (D2)
8 Kungsörs IBK (D2) Vakant lag
8 IFK Arboga (D2, B-lag) Surahammars IBF (D2)
9 Skälby IBK (D2) IBF Örebro Ungdom (D2)
9 Råby BK (D2) IBK Hallsta (D2)
9 Askersunds IBK (D2) Kungsörs IBK (D2)
9 Vakant lag IFK Arboga (D2, B-lag)
9 Lillån IBK (D2, B-lag) Surahammars IBF (D2)
10 IBK Hallsta (D2) Skälby IBK (D2)
10 Kungsörs IBK (D2) IBF Örebro Ungdom (D2)
10 IFK Arboga (D2, B-lag) Askersunds IBK (D2)
10 Surahammars IBF (D2) IBK Sala (D2)
10 Lillån IBK (D2, B-lag) Vakant lag
11 Skälby IBK (D2) Kungsörs IBK (D2)
11 IBF Örebro Ungdom (D2) IFK Arboga (D2, B-lag)
11 Råby BK (D2) Surahammars IBF (D2)
11 Askersunds IBK (D2) Lillån IBK (D2, B-lag)
11 IBK Sala (D2) Vakant lag
12 IFK Arboga (D2, B-lag) Kungsörs IBK (D2)
12 Surahammars IBF (D2) IBK Hallsta (D2)
12 Lillån IBK (D2, B-lag) IBF Örebro Ungdom (D2)
12 Vakant lag Råby BK (D2)
12 IBK Sala (D2) Askersunds IBK (D2)
13 Skälby IBK (D2) IFK Arboga (D2, B-lag)
13 Kungsörs IBK (D2) Lillån IBK (D2, B-lag)
13 IBK Hallsta (D2) Vakant lag
13 IBF Örebro Ungdom (D2) IBK Sala (D2)
13 Råby BK (D2) Askersunds IBK (D2)
14 Surahammars IBF (D2) Skälby IBK (D2)
14 Lillån IBK (D2, B-lag) IFK Arboga (D2, B-lag)
14 IBK Sala (D2) Kungsörs IBK (D2)
14 Askersunds IBK (D2) IBK Hallsta (D2)
14 Råby BK (D2) IBF Örebro Ungdom (D2)
15 Skälby IBK (D2) Lillån IBK (D2, B-lag)
15 Surahammars IBF (D2) Vakant lag
15 IFK Arboga (D2, B-lag) IBK Sala (D2)
15 Kungsörs IBK (D2) Råby BK (D2)
15 IBK Hallsta (D2) IBF Örebro Ungdom (D2)
16 Vakant lag Skälby IBK (D2)
16 IBK Sala (D2) Lillån IBK (D2, B-lag)
16 Askersunds IBK (D2) Surahammars IBF (D2)
16 Råby BK (D2) IFK Arboga (D2, B-lag)
16 IBK Hallsta (D2) Kungsörs IBK (D2)
17 Skälby IBK (D2) IBK Sala (D2)
17 Vakant lag Askersunds IBK (D2)
17 Lillån IBK (D2, B-lag) Råby BK (D2)
17 Surahammars IBF (D2) IBF Örebro Ungdom (D2)
17 IFK Arboga (D2, B-lag) IBK Hallsta (D2)
18 Askersunds IBK (D2) Skälby IBK (D2)
18 Råby BK (D2) IBK Sala (D2)
18 IBF Örebro Ungdom (D2) Vakant lag
18 IBK Hallsta (D2) Lillån IBK (D2, B-lag)
18 Kungsörs IBK (D2) Surahammars IBF (D2)
19 Skälby IBK (D2) Råby BK (D2)
19 Askersunds IBK (D2) IBF Örebro Ungdom (D2)
19 IBK Sala (D2) IBK Hallsta (D2)
19 Vakant lag Kungsörs IBK (D2)
19 Surahammars IBF (D2) IFK Arboga (D2, B-lag)
20 IBF Örebro Ungdom (D2) Skälby IBK (D2)
20 IBK Hallsta (D2) Råby BK (D2)
20 Kungsörs IBK (D2) Askersunds IBK (D2)
20 IFK Arboga (D2, B-lag) Vakant lag
20 Surahammars IBF (D2) Lillån IBK (D2, B-lag)
21 Skälby IBK (D2) IBK Hallsta (D2)
21 IBF Örebro Ungdom (D2) Kungsörs IBK (D2)
21 Askersunds IBK (D2) IFK Arboga (D2, B-lag)
21 IBK Sala (D2) Surahammars IBF (D2)
21 Vakant lag Lillån IBK (D2, B-lag)
22 Kungsörs IBK (D2) Skälby IBK (D2)
22 IFK Arboga (D2, B-lag) IBF Örebro Ungdom (D2)
22 Surahammars IBF (D2) Råby BK (D2)
22 Lillån IBK (D2, B-lag) Askersunds IBK (D2)
22 Vakant lag IBK Sala (D2)

Preliminär serieindelning Herrar Div 3 Västmanland

1 Virsbo IF (H3) Köping IS (H3)
1 Sala IBF (H3) Sala Silverstaden IBK (H3)
1 Västerås IBS (H3) Westerås IBK (H3)
1 Skogsgymnastikens IBS (H3) IBK Köping Ung (H3)
1 Tillberga IK Ung (H3) Köpings BF Boboll (H3)
1 Skultuna AIK (H3) Råby BK (H3)
2 Sala Silverstaden IBK (H3) Virsbo IF (H3)
2 Westerås IBK (H3) Köping IS (H3)
2 IBK Köping Ung (H3) Sala IBF (H3)
2 Köpings BF Boboll (H3) Västerås IBS (H3)
2 Råby BK (H3) Skogsgymnastikens IBS (H3)
2 Skultuna AIK (H3) Tillberga IK Ung (H3)
3 Virsbo IF (H3) Westerås IBK (H3)
3 Sala Silverstaden IBK (H3) IBK Köping Ung (H3)
3 Köping IS (H3) Köpings BF Boboll (H3)
3 Sala IBF (H3) Råby BK (H3)
3 Västerås IBS (H3) Skultuna AIK (H3)
3 Skogsgymnastikens IBS (H3) Tillberga IK Ung (H3)
4 IBK Köping Ung (H3) Virsbo IF (H3)
4 Köpings BF Boboll (H3) Westerås IBK (H3)
4 Råby BK (H3) Sala Silverstaden IBK (H3)
4 Skultuna AIK (H3) Köping IS (H3)
4 Tillberga IK Ung (H3) Sala IBF (H3)
4 Skogsgymnastikens IBS (H3) Västerås IBS (H3)
5 Virsbo IF (H3) Köpings BF Boboll (H3)
5 IBK Köping Ung (H3) Råby BK (H3)
5 Westerås IBK (H3) Skultuna AIK (H3)
5 Sala Silverstaden IBK (H3) Tillberga IK Ung (H3)
5 Köping IS (H3) Skogsgymnastikens IBS (H3)
5 Sala IBF (H3) Västerås IBS (H3)
6 Råby BK (H3) Virsbo IF (H3)
6 Skultuna AIK (H3) Köpings BF Boboll (H3)
6 Tillberga IK Ung (H3) IBK Köping Ung (H3)
6 Skogsgymnastikens IBS (H3) Westerås IBK (H3)
6 Västerås IBS (H3) Sala Silverstaden IBK (H3)
6 Sala IBF (H3) Köping IS (H3)
7 Virsbo IF (H3) Skultuna AIK (H3)
7 Råby BK (H3) Tillberga IK Ung (H3)
7 Köpings BF Boboll (H3) Skogsgymnastikens IBS (H3)
7 IBK Köping Ung (H3) Västerås IBS (H3)
7 Westerås IBK (H3) Sala IBF (H3)
7 Sala Silverstaden IBK (H3) Köping IS (H3)
8 Tillberga IK Ung (H3) Virsbo IF (H3)
8 Skogsgymnastikens IBS (H3) Skultuna AIK (H3)
8 Västerås IBS (H3) Råby BK (H3)
8 Sala IBF (H3) Köpings BF Boboll (H3)
8 Köping IS (H3) IBK Köping Ung (H3)
8 Sala Silverstaden IBK (H3) Westerås IBK (H3)
9 Virsbo IF (H3) Skogsgymnastikens IBS (H3)
9 Tillberga IK Ung (H3) Västerås IBS (H3)
9 Skultuna AIK (H3) Sala IBF (H3)
9 Råby BK (H3) Köping IS (H3)
9 Köpings BF Boboll (H3) Sala Silverstaden IBK (H3)
9 IBK Köping Ung (H3) Westerås IBK (H3)
10 Västerås IBS (H3) Virsbo IF (H3)
10 Sala IBF (H3) Skogsgymnastikens IBS (H3)
10 Köping IS (H3) Tillberga IK Ung (H3)
10 Sala Silverstaden IBK (H3) Skultuna AIK (H3)
10 Westerås IBK (H3) Råby BK (H3)
10 IBK Köping Ung (H3) Köpings BF Boboll (H3)
11 Virsbo IF (H3) Sala IBF (H3)
11 Västerås IBS (H3) Köping IS (H3)
11 Skogsgymnastikens IBS (H3) Sala Silverstaden IBK (H3)
11 Tillberga IK Ung (H3) Westerås IBK (H3)
11 Skultuna AIK (H3) IBK Köping Ung (H3)
11 Råby BK (H3) Köpings BF Boboll (H3)
12 Köping IS (H3) Virsbo IF (H3)
12 Sala Silverstaden IBK (H3) Sala IBF (H3)
12 Westerås IBK (H3) Västerås IBS (H3)
12 IBK Köping Ung (H3) Skogsgymnastikens IBS (H3)
12 Köpings BF Boboll (H3) Tillberga IK Ung (H3)
12 Råby BK (H3) Skultuna AIK (H3)
13 Virsbo IF (H3) Sala Silverstaden IBK (H3)
13 Köping IS (H3) Westerås IBK (H3)
13 Sala IBF (H3) IBK Köping Ung (H3)
13 Västerås IBS (H3) Köpings BF Boboll (H3)
13 Skogsgymnastikens IBS (H3) Råby BK (H3)
13 Tillberga IK Ung (H3) Skultuna AIK (H3)
14 Westerås IBK (H3) Virsbo IF (H3)
14 IBK Köping Ung (H3) Sala Silverstaden IBK (H3)
14 Köpings BF Boboll (H3) Köping IS (H3)
14 Råby BK (H3) Sala IBF (H3)
14 Skultuna AIK (H3) Västerås IBS (H3)
14 Tillberga IK Ung (H3) Skogsgymnastikens IBS (H3)
15 Virsbo IF (H3) IBK Köping Ung (H3)
15 Westerås IBK (H3) Köpings BF Boboll (H3)
15 Sala Silverstaden IBK (H3) Råby BK (H3)
15 Köping IS (H3) Skultuna AIK (H3)
15 Sala IBF (H3) Tillberga IK Ung (H3)
15 Västerås IBS (H3) Skogsgymnastikens IBS (H3)
16 Köpings BF Boboll (H3) Virsbo IF (H3)
16 Råby BK (H3) IBK Köping Ung (H3)
16 Skultuna AIK (H3) Westerås IBK (H3)
16 Tillberga IK Ung (H3) Sala Silverstaden IBK (H3)
16 Skogsgymnastikens IBS (H3) Köping IS (H3)
16 Västerås IBS (H3) Sala IBF (H3)
17 Virsbo IF (H3) Råby BK (H3)
17 Köpings BF Boboll (H3) Skultuna AIK (H3)
17 IBK Köping Ung (H3) Tillberga IK Ung (H3)
17 Westerås IBK (H3) Skogsgymnastikens IBS (H3)
17 Sala Silverstaden IBK (H3) Västerås IBS (H3)
17 Köping IS (H3) Sala IBF (H3)
18 Skultuna AIK (H3) Virsbo IF (H3)
18 Tillberga IK Ung (H3) Råby BK (H3)
18 Skogsgymnastikens IBS (H3) Köpings BF Boboll (H3)
18 Västerås IBS (H3) IBK Köping Ung (H3)
18 Sala IBF (H3) Westerås IBK (H3)
18 Köping IS (H3) Sala Silverstaden IBK (H3)
19 Virsbo IF (H3) Tillberga IK Ung (H3)
19 Skultuna AIK (H3) Skogsgymnastikens IBS (H3)
19 Råby BK (H3) Västerås IBS (H3)
19 Köpings BF Boboll (H3) Sala IBF (H3)
19 IBK Köping Ung (H3) Köping IS (H3)
19 Westerås IBK (H3) Sala Silverstaden IBK (H3)
20 Skogsgymnastikens IBS (H3) Virsbo IF (H3)
20 Västerås IBS (H3) Tillberga IK Ung (H3)
20 Sala IBF (H3) Skultuna AIK (H3)
20 Köping IS (H3) Råby BK (H3)
20 Sala Silverstaden IBK (H3) Köpings BF Boboll (H3)
20 Westerås IBK (H3) IBK Köping Ung (H3)
21 Virsbo IF (H3) Västerås IBS (H3)
21 Skogsgymnastikens IBS (H3) Sala IBF (H3)
21 Tillberga IK Ung (H3) Köping IS (H3)
21 Skultuna AIK (H3) Sala Silverstaden IBK (H3)
21 Råby BK (H3) Westerås IBK (H3)
21 Köpings BF Boboll (H3) IBK Köping Ung (H3)
22 Sala IBF (H3) Virsbo IF (H3)
22 Köping IS (H3) Västerås IBS (H3)
22 Sala Silverstaden IBK (H3) Skogsgymnastikens IBS (H3)
22 Westerås IBK (H3) Tillberga IK Ung (H3)
22 IBK Köping Ung (H3) Skultuna AIK (H3)
22 Köpings BF Boboll (H3) Råby BK (H3)

Preliminär serieindelning Herrar Div 2 Västmanland

1 Skälby IBK (H2) Per-Ols IBF (H2)
1 Västerås IBS Ung (H2) IBK Sala (H2)
1 Rönnby SK (H2) FC Europa Juniors (H2)
1 IFK Arboga IBK (H2) Kungsörs IBK (H2)
1 Knäppmora AIK (H2) VSK Innebandy (H2)
2 Per-Ols IBF (H2) Tillberga IK (H2)
2 FC Europa Juniors (H2) Skälby IBK (H2)
2 Kungsörs IBK (H2) Västerås IBS Ung (H2)
2 VSK Innebandy (H2) Rönnby SK (H2)
2 Knäppmora AIK (H2) IFK Arboga IBK (H2)
3 Tillberga IK (H2) IBK Sala (H2)
3 Per-Ols IBF (H2) FC Europa Juniors (H2)
3 Skälby IBK (H2) VSK Innebandy (H2)
3 Västerås IBS Ung (H2) Knäppmora AIK (H2)
3 Rönnby SK (H2) IFK Arboga IBK (H2)
4 FC Europa Juniors (H2) Tillberga IK (H2)
4 Kungsörs IBK (H2) IBK Sala (H2)
4 VSK Innebandy (H2) Per-Ols IBF (H2)
4 IFK Arboga IBK (H2) Skälby IBK (H2)
4 Rönnby SK (H2) Västerås IBS Ung (H2)
5 Tillberga IK (H2) Kungsörs IBK (H2)
5 FC Europa Juniors (H2) VSK Innebandy (H2)
5 IBK Sala (H2) Knäppmora AIK (H2)
5 Per-Ols IBF (H2) IFK Arboga IBK (H2)
5 Skälby IBK (H2) Västerås IBS Ung (H2)
6 VSK Innebandy (H2) Tillberga IK (H2)
6 Knäppmora AIK (H2) Kungsörs IBK (H2)
6 IFK Arboga IBK (H2) FC Europa Juniors (H2)
6 Rönnby SK (H2) IBK Sala (H2)
6 Västerås IBS Ung (H2) Per-Ols IBF (H2)
7 Tillberga IK (H2) Knäppmora AIK (H2)
7 VSK Innebandy (H2) IFK Arboga IBK (H2)
7 Kungsörs IBK (H2) Rönnby SK (H2)
7 FC Europa Juniors (H2) Västerås IBS Ung (H2)
7 IBK Sala (H2) Skälby IBK (H2)
8 IFK Arboga IBK (H2) Tillberga IK (H2)
8 Rönnby SK (H2) Knäppmora AIK (H2)
8 Västerås IBS Ung (H2) VSK Innebandy (H2)
8 Skälby IBK (H2) Kungsörs IBK (H2)
8 Per-Ols IBF (H2) IBK Sala (H2)
9 Tillberga IK (H2) Rönnby SK (H2)
9 IFK Arboga IBK (H2) Västerås IBS Ung (H2)
9 Knäppmora AIK (H2) Skälby IBK (H2)
9 Kungsörs IBK (H2) Per-Ols IBF (H2)
9 FC Europa Juniors (H2) IBK Sala (H2)
10 Västerås IBS Ung (H2) Tillberga IK (H2)
10 Skälby IBK (H2) Rönnby SK (H2)
10 Per-Ols IBF (H2) Knäppmora AIK (H2)
10 IBK Sala (H2) VSK Innebandy (H2)
10 FC Europa Juniors (H2) Kungsörs IBK (H2)
11 Tillberga IK (H2) Skälby IBK (H2)
11 Rönnby SK (H2) Per-Ols IBF (H2)
11 IFK Arboga IBK (H2) IBK Sala (H2)
11 Knäppmora AIK (H2) FC Europa Juniors (H2)
11 VSK Innebandy (H2) Kungsörs IBK (H2)
12 Per-Ols IBF (H2) Skälby IBK (H2)
12 IBK Sala (H2) Västerås IBS Ung (H2)
12 FC Europa Juniors (H2) Rönnby SK (H2)
12 Kungsörs IBK (H2) IFK Arboga IBK (H2)
12 VSK Innebandy (H2) Knäppmora AIK (H2)
13 Tillberga IK (H2) Per-Ols IBF (H2)
13 Skälby IBK (H2) FC Europa Juniors (H2)
13 Västerås IBS Ung (H2) Kungsörs IBK (H2)
13 Rönnby SK (H2) VSK Innebandy (H2)
13 IFK Arboga IBK (H2) Knäppmora AIK (H2)
14 IBK Sala (H2) Tillberga IK (H2)
14 FC Europa Juniors (H2) Per-Ols IBF (H2)
14 VSK Innebandy (H2) Skälby IBK (H2)
14 Knäppmora AIK (H2) Västerås IBS Ung (H2)
14 IFK Arboga IBK (H2) Rönnby SK (H2)
15 Tillberga IK (H2) FC Europa Juniors (H2)
15 IBK Sala (H2) Kungsörs IBK (H2)
15 Per-Ols IBF (H2) VSK Innebandy (H2)
15 Skälby IBK (H2) IFK Arboga IBK (H2)
15 Västerås IBS Ung (H2) Rönnby SK (H2)
16 Kungsörs IBK (H2) Tillberga IK (H2)
16 VSK Innebandy (H2) FC Europa Juniors (H2)
16 Knäppmora AIK (H2) IBK Sala (H2)
16 IFK Arboga IBK (H2) Per-Ols IBF (H2)
16 Västerås IBS Ung (H2) Skälby IBK (H2)
17 Tillberga IK (H2) VSK Innebandy (H2)
17 Kungsörs IBK (H2) Knäppmora AIK (H2)
17 FC Europa Juniors (H2) IFK Arboga IBK (H2)
17 IBK Sala (H2) Rönnby SK (H2)
17 Per-Ols IBF (H2) Västerås IBS Ung (H2)
18 Knäppmora AIK (H2) Tillberga IK (H2)
18 IFK Arboga IBK (H2) VSK Innebandy (H2)
18 Rönnby SK (H2) Kungsörs IBK (H2)
18 Västerås IBS Ung (H2) FC Europa Juniors (H2)
18 Skälby IBK (H2) IBK Sala (H2)
19 Tillberga IK (H2) IFK Arboga IBK (H2)
19 Knäppmora AIK (H2) Rönnby SK (H2)
19 VSK Innebandy (H2) Västerås IBS Ung (H2)
19 Kungsörs IBK (H2) Skälby IBK (H2)
19 IBK Sala (H2) Per-Ols IBF (H2)
20 Rönnby SK (H2) Tillberga IK (H2)
20 Västerås IBS Ung (H2) IFK Arboga IBK (H2)
20 Skälby IBK (H2) Knäppmora AIK (H2)
20 Per-Ols IBF (H2) Kungsörs IBK (H2)
20 IBK Sala (H2) FC Europa Juniors (H2)
21 Tillberga IK (H2) Västerås IBS Ung (H2)
21 Rönnby SK (H2) Skälby IBK (H2)
21 Knäppmora AIK (H2) Per-Ols IBF (H2)
21 VSK Innebandy (H2) IBK Sala (H2)
21 Kungsörs IBK (H2) FC Europa Juniors (H2)
22 Skälby IBK (H2) Tillberga IK (H2)
22 Per-Ols IBF (H2) Rönnby SK (H2)
22 IBK Sala (H2) IFK Arboga IBK (H2)
22 FC Europa Juniors (H2) Knäppmora AIK (H2)
22 Kungsörs IBK (H2) VSK Innebandy (H2)

Jeppe Gräf pratar derby och D1

Hejsan Gott folk

Frågor till Jeppe Gräf om kvällens Dam1 Derby mellan IBK Köping – IFK Arboga

Vad anser du om säsongen Damer Div 1 Västra ?
Många bra lag och en svängig serie där alla mer eller mindre vunnit mot alla

Hur har domarnivån vart ?
Bra

Vilka/vilket lag har överpresterat i serien ? Varför?
Skoghall. Bra värvningar kryddat med jävlar anamma. Dom gled upp i ettan på ett bananskal ska man komma ihåg.

Vilka/Vilket lag har underpresterat i serien? Varför?
Arboga och Linköping. Link helt oförklarligt efter en lysande start på säsongen. Arboga började oxå bra men vacklade tidigt och har inte lyckats få ihop det. Man saknar en spelförande back framför allt men även fler målgörare.

Vilken lag i serien spelar bäst innebandy dvs vilket lag har satt mest intryck på dig som innebandyförståsigpåare?
Förvånansvärt många lag backar hem och kontrar. Hagfors har nog det bästa ”rullet” ändå

Vilken spelare i serien tycker du är bäst? Varför?
Matilda Jansson Hagfors. Ung och stentuff med hot från alla möjliga och omöjliga håll.

Vilken spelare i ”ditt lag” har fått sitt stora genombrott? Varför?
Får säga Wilma P fast hon bara varit med på slutet.

Hur kommer serien att sluta? Dvs vilka lag åker ur och vilka får kvala.
Ut, Klart redan. Tror Linköping får kvala neråt dom har en ruggigt dålig form just nu

Hur kommer helgens KAK derby att sluta ? Vem vinner ? Hur tippar du matchen? Köping vinner med 6-5 i Sudden  

Damer Div 1 Rönnby IBK Ung – IBK Köping 5-6

Rönnby Västerås IBK Ungdom 5 – 6 IBK Köping
Matchstatus Avslutad
Periodsiffror 2 – 3, 1 – 1, 2 – 2
Skott 29 – 15 (6 – 3, 13 – 3, 10 – 9)
Händelse Tid Ställning Spelare Lag
Period 1
Periodstart 00:00
Mål 00:59 0-1 Sofie Jaska
(Gabriella Melin)
IBK Köping
Utvisning 04:51 Josefine Zakrisson
(Otillåten trängning, 2 min)
Rönnby Västerås IBK Ungdom
Mål 05:11 0-2 Angelica Nordfeldt
(Susanne Riutta)
IBK Köping
Mål 06:44 1-2 Josefine Hagström
(Hedda Tonneman)
Rönnby Västerås IBK Ungdom
Mål 07:35 2-2 Izabell Roos
(Sofia Olander)
Rönnby Västerås IBK Ungdom
Utvisning 08:40 Sofie Bjurenvall
(Hands, 2 min)
IBK Köping
Mål 19:11 2-3 Sofie Jaska IBK Köping
Periodslut 20:00
Period 2
Periodstart 00:00
Mål 01:54 3-3 Josefine Hagström
(Josefine Zakrisson)
Rönnby Västerås IBK Ungdom
Utvisning 02:07 Malin Högberg
(Slag, 2 min)
IBK Köping
Mål 12:51 3-4 Linda Amsköld
(Angelica Nordfeldt)
IBK Köping
Periodslut 20:00
Period 3
Periodstart 00:00
Utvisning 05:55 Izabell Roos
(Låsning av klubba, 2 min)
Rönnby Västerås IBK Ungdom
Mål 07:04 3-5 Angelica Nordfeldt
(Susanne Riutta)
IBK Köping
Utvisning 08:13 Gabriella Melin
(Obstruktion, 2 min)
IBK Köping
Mål 09:18 4-5 Izabell Roos
(Josefine Hagström)
Rönnby Västerås IBK Ungdom
Mål 13:49 5-5 Hedda Tonneman
(Lisa Söderlund)
Rönnby Västerås IBK Ungdom
Time Out – Borta 14:58 IBK Köping
Mål 18:30 5-6 Fanny Kruse
(Kajsa Berglund)
IBK Köping
Time Out – Hemma 18:30 Rönnby Västerås IBK Ungdom
Periodslut 20:00

Matchinformation
Matchnummer 580026060
Tävling Damer Div 1 Västra
Tid 2016-01-16 15:00
Spelplats Kristiansborgshallen , Västerås
Publik 152
Domare Anders Fredriksson, LUDVIKA
Domare Johnny Lindberg, VÄSTERÅS

 

 

Bilder:

IMG_3658
IMG_3646

IMG_3667 IMG_3668 IMG_3669 IMG_3670 IMG_3671 IMG_3674 IMG_3675 IMG_3678

Herrar div 1 IBK Köping – Lesjöfors/Filipstad IBK 7 – 6 e.förl.

IBK Köping 7 – 6 e.förl. Lesjöfors/Filipstad IBK
Matchstatus Avslutad
Periodsiffror 3 – 1, 2 – 4, 1 – 1, 1 – 0
Skott 43 – 25 (12 – 9, 12 – 12, 18 – 4, 1 – 0)
Händelse Tid Ställning Spelare Lag
Period 1
Periodstart 00:00
Missad straff 03:39 Niclas Burén IBK Köping
Utvisning 03:39 Joakim Jakobsson
(Slag, 2 min)
Lesjöfors/Filipstad IBK
Mål 04:43 1-0 Albin Söderberg
(Peter Hofer)
IBK Köping
Mål 05:17 1-1 Johan Ryhed
(Victor Haraldsson)
Lesjöfors/Filipstad IBK
Mål 12:01 2-1 Albin Söderberg
(Niclas Eskros)
IBK Köping
Utvisning 12:35 Johan Nordström
(Hårt spel 2 min)
Lesjöfors/Filipstad IBK
Mål 14:16 3-1 Albin Söderberg
(Peter Hofer)
IBK Köping
Periodslut 20:00
Period 2
Periodstart 00:00
Mål 03:18 3-2 Johan Nordström
(Tobias Lungström)
Lesjöfors/Filipstad IBK
Mål 04:14 3-3 Anders Skoog Lesjöfors/Filipstad IBK
Utvisning 08:12 Tobias Lungström
(Felaktigt avstånd, 2 min)
Lesjöfors/Filipstad IBK
Mål 11:09 4-3 Robin Grönberg
(Niclas Burén)
IBK Köping
Mål 13:34 4-4 Eric Stjerngren-Jonestad
(Johan Nordström)
Lesjöfors/Filipstad IBK
Mål 16:09 5-4 Niclas Eskros
(Albin Söderberg)
IBK Köping
Mål 17:26 5-5 Markus Ståhl
(Daniel Sjöberg)
Lesjöfors/Filipstad IBK
Periodslut 20:00
Period 3
Periodstart 00:00
Mål 04:49 5-6 Victor Haraldsson
(Sebastian Niittymäki)
Lesjöfors/Filipstad IBK
Mål 17:26 6-6 Peter Hofer IBK Köping
Utvisning 18:27 Eric Stjerngren-Jonestad
(Hårt spel 2 min)
Lesjöfors/Filipstad IBK
Periodslut 20:00
Period 4
Periodstart 00:00
Mål 00:27 7-6 Jonathan Schönfeldt
(Niclas Burén)
IBK Köping
Periodslut 00:27

Matchinformation
Matchnummer 580031090
Tävling Herrar Div 1 Västra Svealand
Tid 2016-01-16 13:00
Spelplats Karlbergshallen (KB-Hallen) , Köping
Publik 102
Domare Mats Jonsson, Åkersberga
Domare Curre Schwela, UPPLANDS VÄSBY

Bilder:

IMG_3530

IMG_3559 IMG_3558 IMG_3554

IMG_3529 IMG_3523 IMG_3522 IMG_3517 IMG_3509 IMG_3506 IMG_3505